Fiyat teklifi almak için;
1 - Seslendirmen teklif al butonuna tıklayın.
2 - Metinlerinizi bize e-mail olarak ulaştırın.
3 - Bütçesi ve ayrıntılarını size iletelim.
Bilgi ve yardım için telefon: 0850 500 00 20
KIRGIZCA SESLENDİRME ve ANONS sanatçılarımıza oy vermek ister misiniz?
Puan: 5.0 | Oy: 351 | Yorum: 361

KIRGIZCA SESLENDİRME

Seslendirme ya da diğer adıyla dublaj, yabancı dildeki film, dizi, müzik, sunum, eğitim filmleri, belgesel v.b. yapımların yayınlanacağı ülkenin anadiline uyarlanarak seslendirilmesi işlemidir.

Seslendirme işleminin hangi yollardan geçerek ilgili kesimle buluşturulduğu konusunda pek fazla detay bilinmemektedir. Ancak bilinen şu ki bir seslendirme işlemi yapılacaksa ve seslendirmede belirli bir kalite isteniyorsa, seslendirmenin mutlaka bu işlere yıllarını ve emeğini vermiş olan bir profesyonel stüdyoda yapılması gerekiyor. Seslendirmede seslendirmeyi yapan kişinin diksiyonu ve kelimelere olan vurgusu çok önemli olduğundan dolayı seslendirme yapacak kişinin mutlaka profesyonel ve anadili de seslendirme yapılacak dil olmalıdır. Örneğin, Kırgızca Seslendirme yapılacaksa, seslendirecek kişinin profesyonel olması ve anadilinin de Kırgızca olması gerekir.

Kırgızca Seslendirme, anadili İngilizce olan birine yaptırılırsa, seslendiren kişi istediği kadar profesyonel olsun, anadili Kırgızca olan bir kişi kadar iyi seslendiremez. Çünkü Kırgızların bir olaya nasıl tepki verdiğini ve bu tepkilerdeki ses tonlarının ne olduğunu veya Kırgızların bir olaya nasıl sevindiklerini ve bu sevinçlerini ses tonlarında nasıl yansıttığını bilemez ve bunu ses tonuna veremez. Ama anadili Kırgızca olan bir kişi, bunları ses tonuna çok rahat bir şekilde yansıtabilir. Bu da seslendirmede istenilen verimin alınmasında anadilin önemini ortaya koymaktadır.

Seslendirme, hedef kitleyi etkilemeyi amaçladığından çok önemli bir konudur. Örneğin, yabancı bir sunum, Kırgız dilinde hedef kitleye etkili bir şekilde anlatılmak isteniyor. Kırgızca Seslendirme yapacak kişiyi, Kırgızcayı anadili gibi konuşan, Kırgız toplumunu çok iyi tanıyan, seslendirme konusunda birçok deneyime sahip bir İngiliz’i veya bir Fransız’ı seçseniz bile gerekli verimi sağlayamazsınız. Çünkü bir İngiliz veya bir Fransız Kırgız toplumunun bağrından kopup gelmemiştir. Onlar, Kırgız toplumunu iyi tanımakla, dilini öğrenmekle, o topluma ancak monte olurlar. Bu nedenle, seslendirmeyi yapacak kişinin o toplumun bağrından kopup gelmesi, o toplumun vatandaşı olması da en az seslendirmede tecrübe kadar önemlidir.

Seslendirme işi bir sanattır. Aynı film sanatçısı, ses sanatçısı v.b. gibi seslendirme sanatçıları da vardır. Seslendirme yapmak için öncelikle iyi bir diksiyona sahip olmak gerekir. Ayrıca seslendirme de çalışılan ekiple uyumlu olunması, seslendirmeyi yapacak kişinin çok iyi bir dinleyici olması, seslendirmenin bir stüdyoda yapılması, iş saatlerine özen gösterilmesi, seslendirmeyi yapacak kişinin sesi ve nefesini kontrol edebilmesi, konuşmasını çok iyi ayarlayabilmesi ve eleştirildiği zaman sinirlenmemesi gerekir.

Seslendirmenin en büyük amacı seslendirme yapılacak filmi, diziyi, müziği, sunumu v.b. daha anlaşılır ve etkili kılmaktır. Seslendirmenin bu amacını gerçekleştirebilmek için de yerli seslendirme sanatçıları ile çalışılması daha uygundur. Örneğin, İngilizce seslendirme yapılacaksa İngiliz bir seslendirme sanatçısıyla, Kırgızca Seslendirme yapılacaksa Kırgız bir seslendirme sanatçısıyla çalışılması gerekir.

Seslendirmeyi yapacak olan teknik ekipte ayrı bir önem taşır. Burada yükün çoğunluğu seslendirmeyi yapacak ekibin yönetmenine düşmektedir. Yönetmenin seslendirme yapılacak yapımı incelemesi, çalışılacak ekibi oluşturması, seslendirmenin yapılacağı stüdyoyu bulması gerekir. Ayrıca seslendirmeyi yapacak olan teknik ekibin yönetmeni seslendirme yapacak sanatçılar arasında rol dağılımını çok iyi yapmalıdır.

Seslendirme işini kesinlikle küçümsememek gerekir. Çünkü dünyanın en iyi yapımları bile kötü bir seslendirme ile mahvedilebilir. Bu yüzden seslendirme stüdyoları bu işi ana hizmetleri gibi görmelidir. Seslendirme stüdyoları kaliteli ve hızlı hizmet vermeli, anadilinde hizmet veren seslendirme sanatçıları bulundurmalıdır. Örneğin; Kırgızca Seslendirme yapılacaksa Kırgız seslendirme sanatçısı stüdyonun personeli arasında olmalıdır. Seslendirme de karakterlere en uygun seslere, doğru hizmeti doğru yerde almaya, teknik ekibin ve stüdyonun kalitesine dikkat edilmelidir.

Kırgızca veya Kırgız Türkçesi (Kırgızca: Кыргыз тили (Kiril), Kırgız tili (Latin), قىرعىزچا, قىرعىز تىلى), Altay dilleri’nin Türk dili’nin dallarından Kıpçak grubuna ait bir Türk dilidir. Kazakça ile yakın özellikler gösteren Kırgızca, yaklaşık 5 milyon kişi tarafından konuşulmakta olup Kırgızistan’ın birinci resmî dilidir. Kırgız Türkleri tarih boyunca çok alfabe kullanmış bu ise Kırgız Türkçesinin telaffuzda çok olmasa da değişmesine sebep olmuştur.

YABANCI DİL SESLENDİRME (EN POPÜLER)