Fiyat teklifi almak için;
1 - Seslendirmen teklif al butonuna tıklayın.
2 - Metinlerinizi bize e-mail olarak ulaştırın.
3 - Bütçesi ve ayrıntılarını size iletelim.
Bilgi ve yardım için telefon: 0850 500 00 20
HIRVATÇA SESLENDİRME ve ANONS sanatçılarımıza oy vermek ister misiniz?
Puan: 5.0 | Oy: 353 | Yorum: 422

HIRVATÇA SESLENDİRME

Slav dilleri grubundan gelen Hırvatça, Hırvatların konuştuğu lisan olarak Hırvatistan Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’nin resmi dili olma özelliğini taşımaktadır. 900 yıla yakın bir geçmişe sahip olan dil, Boşnakça gibi Latin alfabesi ile yazılmaktadır. Genel geçer konuşulan standart Hırvatça yazı lisanı, merkez ağız bölgesinde oluşmaktadır. Sırpça ile birlikte anılan bu dil, diğer Slav dilleri içerisinden dini ve kültürel yapısı nedeniyle ayrılmaktadır. Katolik mezhebine bağlı olan Hırvatlar, Ortodoks mezhebine bağlı diğer Slavlara nazaran farklı kelime haznesi ile dikkat çekmektedir.

Bu dili öğrenmek ve Hırvatça seslendirme yapmak isteyenler, devlete bağlı ya da özel dil kursları ile alacakları belirli süreli eğitimden sonra dil hakimiyetlerini sağlayabileceklerdir. Son zamanların popüler mesleği olan seslendirme işini tiyatrocular dışında yapmak isteyenler için de imkanlar bulunmaktadır. Power Medya CopyrightDizi ve film sektörünün gelişmesi ile bu sektöre ilgide aynı oranda artmış ve yeteneği olan ancak tiyatro kökenli olmayan insanların da mesleği başarıyla gerçekleştirdiği gözlenmiştir. Tiyatral yeteneği olan herkesin biraz çaba ve eğitimle bu işi zevkle ve başarıyla yapması muhtemeldir.

Hırvatça seslendirme, belli etnik bir kültüre ait olan Hırvat diline hakimiyeti de beraberinde getirmektedir. Dil içerisinde o dili konuşan insanların kültürünü, geleneklerini, olaylara bakış açıları ile çeşitli durumlara karşı verilen tepkileri öğrenmek gerekmektedir. Konuşma dili ile yazışma dili arasındaki farklılıkları, benzerlikleri, günlük hayat ile resmi yazışma dilinde kullanılan vurguları, nükteleri yerinde ve doğru kullanmak, belli bir eğitimle beraber iyi bir gözlem kabiliyetini de beraberinde getirmektedir. Film ya da dizilerde geçen diyalogları Hırvatça seslendirme yaparak Hırvat popüler kültürüne kazandırmak, kolay olmayan ancak motivasyon, gözlem ve disiplinli çalışma ile rahatlıkla yapılabilecek özgün bir iştir.

Espri, hüzün, kızgınlık, şaşırma ve sevecenlik duygularını, seslendirme ya da dublaj işinde seyirciye yansıtmak, yalnızca dil bilgisi ile yapılabilecek bir husus değildir. Tiyatro kökenli olmayanların dil kursları ile beraber diksiyon kurslarına da gitmeleri faydalı olacaktır. Diksiyon kurslarında Hırvatça Seslendirme konusu, dil bilgisi, duruş ve duyguların sesli ifadesi ile birlikte işlendiğinde etkisi artmaktadır. İyi bir seslendirme, birçok yan faktörü beraberinde getirmektedir. Seslendirme işini yaptıkça, yani tecrübe ile birlikte kendine güven ve yapılan işin kalitesi de olumlu olarak devam edecektir.

Dizi ya da filmdeki farklı kültüre mensup karakterleri, Hırvat diline yaklaştırarak anlaşılır hale getirmek, bir manada çevirmenlik işine benzemektedir. Diksiyonu düzgün, tiyatral yeteneği olan ya da bu işi severek yapabilecek çevirmenlerin de başarılı Hırvatça dublaj yapmaları mümkündür. Spontane Türkçe – Hırvatça çeviri yapanlar, ek iş olarak seslendirme ya da dublaj yapabilirler. Dikkatli ve özenli yapılması gereken bu iş için dil hakimiyetinden sonra seslendirme ve dublaj sanatı ile ilgili eğitim veren ajanslara başvurmak yeterli olacaktır. Uzun bir süre devlet hakimiyetinde olan seslendirme eğitimi veren kurumlar, günümüzde özel ajanslar tarafından ele alınmış ve etkili seslendirme işleri ortaya çıkmıştır. Power Medya CopyrightDiksiyon, yeterli dil hakimiyeti ve duyguların doğru ifadeleri ile ilgili eğitimden sonra sertifikalı seslendirme sanatçısı olmanız mümkündür. Film ve dizilerdeki ses ve duygu dengesini yakaladığınızda Hırvat dilinin incelikli noktaları ile birleştirip Hırvatça Dublaj sanatçısı olarak sektörde yer edinebilirsiniz.

Yalnızca dizi film ya da sinema filmlerinde değil, çeşitli radyo ve televizyon programlarında da seslendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Telaffuza dikkat ederek günlük konuşma terimlerinin sıklıkla kullanıldığı bu tür programlarda da seslendirme işini rahatlıkla yapabilirsiniz. Sosyal medyanın kullanımının artması ile seslendirme işine rağbet her geçen gün artmaktadır. Popüler meslek haline gelen seslendirme ve dublaj sanatçılığı, sosyal medya organlarındaki kliplerde yüksek oranlı kullanımı ile dikkat çekmektedir. Alternatif bir meslek olarak ele alınabilecek Hırvatça seslendirme işi, Avrupa’da 4,5 milyona yakın nüfusu ile etkili bir potansiyele sahip Hırvatistan vatandaşlarının bu alandaki ihtiyacını karşılayacak niteliktedir.

Hırvatça, (hrvatski) Slav dillerinin güney grubundan, Hırvatların konuştuğu dildir. Sırpça ile birlikte “Sırp-Hırvat dili” olarak da bilinirdi. Bugün Hırvatistan Cumhuriyeti’nin ve Avrupa Birliği’nin resmî dili olması dışında Bosna-Hersek’in fiiliyatta üç etnik yapılı bölümlenmesi sebebiyle burada da resmiyete sahiptir. Slav menşeli dillere dâhil edilen Hırvatça, diğer Slav dillerinden din ve kültürel yapı sebebiyle farklılaşır.

YABANCI DİL SESLENDİRME (EN POPÜLER)